Moje kompenzační, zdravotní a stimulační pomůcky

(detailní informace o způsobu pořízení, funkčnosti aj. budou doplněny)
 
Díky kompenzačním pomůckám může Filípek vnímat věci kolem sebe i z jiného "úhlu pohledu", než kdyby jen bezmocně ležel a slyšel hluk okolo. Vzhledem k jeho zrakové poruše mu to bohužel nepomůže v rozhledu, ale alespoň může zažít pocit vertikalizace v sedě či ve stoje, jaký by bez těchto pomůcek neměl šanci zažít. S výběrem kompenzačních pomůcek nám velmi pomáhají v Dětském rehabilitačním stacionáři v Ostravě, kde Filípkovy fyzioterapeutky dohlížejí, aby každá pomůcka co nejlépe seděla a podporovala Filípkovo tělíčko přesně tam, kde je potřeba. 
 
  • Stabilizační ortéza pro sed (kokina) - ortéza je individuálně zhotovena pro Filípka, aby mohl sedět a měl dostatečnou oporu páteře, stabilitu a zpevnění, jelikož sám sedět neumí. Lze ji také polohovat do záklonu, což vzhledem k tomu, že Filípkovi padá hlavička dopředu a neudrží ji, je velká výhoda. Ortézu v plné výši hradila zdravotní pojišťovna (24 998 Kč) po schválení revizním lékařem, nárok je jednou ročně, jelikož je na míru. Avšak z důvodu návštěvy denního stacionáře, kde Filípek potřebuje ortézu k terapeutickému krmení i k činnostem jako je ergoterapie apod., budeme brzy muset pořídit ještě jednu, aby měl možnost sedu doma i ve stacionáři.
       
 
  • Zdravotní kočárek Tom 4 Classic - po vyzkoušení více kočárků jsme se rozhodli pro českou firmu Patron, i když Filípkovi dobře seděl také kočárek firmy Ottobock Kimba Neo. Nicméně konečným rozhodovacím kritériem byla cena. Pojišťovna proplácí 21 000 Kč + jednotlivá příslušenství (hrudní peloty apod.), takže konečný doplatek pro nás u firmy Patron byl 3 924 Kč, zatímco u Ottobock by byl téměř 40 000 Kč. Naštěstí jej užíváme již od podzimu a zatím jsme celkem spokojeni. Tak snad nám ty další dva roky vydrží, než budeme moci znovu žádat pojišťovnu.
       
 
  • Speciální zádržný systém do automobilu (autosedačka) LARS (Ottobock) - v době našeho výběru byly na trhu celkem tři autosedačky (firmy Patron, Ottobock, R82), hlavním požadavkem byla možnost vytočení pro snazší usazování Filípka, jelikož při jeho výšce, která od malička byla nadprůměrná, byl už problém jej napasovat do klasicky ustavené sedačky. Nakone jsme zvolili Ottobock, jelikož ostatní sedačky byly dělány spíše pro děti, které jsou alespoň trošku pevnější, tudíž Filípkovi nenabízely potřebné upevnění. Sedačka stála 72 959 Kč, naštěstí 90 % ceny hradil Úřad práce (Příspěvek na zvláštní pomůcku, nárok jednou za pět let), na nás bylo doplatit zbylých 7 296 Kč. 
        
 
  • Stabilizační ortézy na nožičky (dláhy) - vyhotoveny na míru na základě sádrového odlitku, užívané hlavně při polohování ve stojanu či v kokině, pěkně zpevní kotníčky, dosahuje téměř pod kolínka, hrazeno pojišťovnou (12 000 Kč), nárok co 6 měsíců, pokud poroste nožka. Ale pozor, pokud Vaše dítko je ležící jako Filípek, nemá pak už nárok na zdravotní obuv (normálně je nárok 3krát za rok), i když ji potřebuje např. na rehabilitace či do kočárku.
       
 
  • Vertikalizační stojan – náš nejnovější přírůstek v kompenzačních pomůckách, který umožňuje Filípkovi stabilní a bezpečnou vertikální polohu s fixací hrudníku, pánve a nožiček na třech místech. Kromě možnosti vyzkoušet si polohu ve stoje, má vertikalizace také pozitivní vliv na vnitřní orgány (peristaltika střev atd.). Zatím se Filípkovi sice ve stojánku moc nelíbí, jelikož se zmítá hlavičkou a neumí si pomoci oporou o ručičky, ale snad tomu časem přijde na chuť… Stojan byl hrazen pojišťovnou (24 767 Kč) na základě schválení revizním lékařem.
       
 
  • Sedací vak Waikiki od firmy Jabba - používáme na polohování Filípka do "klubíčka", vybrali jsme tento, jelikož jako jediný jde dát jak naležato, tak na výšku a pořád má velkou stabilitu. Koženka jde dobře omývat, což u děťátka se silným refluxem člověk ocení. Při výběru je potřeba pytel vyzkoušet, protože je na trhu spousta nestabilních, poloprázdných či s nekvalitními kuličkami. Pořizovací cena byla 2400 Kč (vlastní prostředky).
       
 
  • Little Room dle Lilli Nielsen / stimulační koutek - koutek jsme vyrobili ze staré postýlky, stěny jsou polepeny zrakově stimulujícími obrázky, nad ručičky potom zavěšujeme buď hračky nebo věci jako naběračky, vařechy, trychtýře, korále ... když si děťátko nemůže dojít přehrabovat se v šuplících, tak je třeba mu to dopřát alespoň takto. Stejně tak by měl tento prostor přiblížit dítěti svět natolik, aby si ho osahal, dosáhl ručičkama na stěny.
       
 
  • Hmat / zrak stimulující výrobky - Filípkovi vyrábím velké barevné zrak stimulující desky či desky s hmatovými podněty, lze za tímto účelem velice dobře využít vánoční řetězy, korálky, různé drátěnky, houby, kartáče, kusy koberců, masážní ježky rozřízlé napůl, Kinder vajíčka (žluté vnitřky) naplněná rýží, korálky, čočkou, knoflíčky..., jako základ je fajn samolepící tapeta na pevnějším kartónu (pestré barvy mají např. v Hornbachu či Globusu), ale levnější způsob je použít normální barevné papíry či dárkové balící papíry.
       
 
  • Časem bychom rádi pořídili:
            - polohovací zařízení pro sed, aby měl Filípek možno využívat polohy v sedě doma i ve stacionáři (úhrada VZP + vlastní prostředky)
            - iPad - nabízí mnoho speciálních aplikací určených pro zrakovou i multisenzorickou stimulaci, bohužel levnější tablety fungující na Androidu nenabízejí vybrané aplikace vytvořené pouze pro Apple (vlastní prostředky bez možnosti příspěvku státu)
            - polohovací postel - Filípek již má rezervu v dětské postýlce jen cca 5 cm, jelikož je extra dlouhý. Navíc je potřeba jej polohovat, jelikož se sám nepřetočí, tudíž bychom rádi v blízké době zajistili polohovací postel (úhrada VZP + vlastní prostředky)
            - světelný panel sloužící ke zrakové stimulaci - doposud máme zapůjčený od Střediska rané péče, ale i ten jednou budeme muset vrátit a rádi bychom pořídili Filípkovi vlastní, jelikož světelné podněty jsou pro něj výraznou zrakovou stimulací (vlastní prostředky bez možnosti příspěvku státu)
            - lehátko do vany (VZP + vlastní prostředky)
 
(stránky stále ve výstavbě :()